pionierzy

Nasi sąsiedzi

Turnieje Szachowe o Puchar Zarządu Osiedla Pionierów

I Turniej Szachowy o Puchar Zarządu Osiedla Pionierów

W dniu 11 maj 2012 odbył się Turniej Szachowy o puchar Zarządu Osiedla Pionierów w Jastrzębiu – Zdroju w którym uczestniczyły osoby powyżej 30 roku życia. Zwycięzcą turnieju został widoczny na zdjęciu:

  I miejsce - Marek ZIELIŃSKI l.54  ul. Śląska 75

   II miejsce - Edward  SUNITA   l.69  ul. Pomorska 93

   III miejsce - Bogdan  SĘPIAK   l.47  ul. Pomorska 39HISTORIA

Pan Roman Dawidów ( fot. 11.05.2012 ) był prekursorem sukcesów jastrzębskich szachów. Kto dziś pamięta Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w szachach w Lublinie, które odbyły się w dniach 27-30 czerwiec 1983. Wtedy to reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 7 z ul. Kaszubskiej w składzie: Roman DAWIDÓW - trener, Jacek DAWIDÓW, Jacek WĄTROBA, Katarzyna LEWANDOWSKA, Agata DAWIDÓW - MILANOWSKA, Andrzej LASKOWSKI zdobyła mistrzostwo Polski. Ówczesny wicepremier Mieczysław RAKOWSKI przekazał im w imieniu PZSzach oraz ,,Świata Młodych" wspaniały komplet szachów (platynowo - złoty) przedstawiający wojska Jana III Sobieskiego i armię Kara Mustafy.

Krzysztof Mrozek - ,,Tradycje szachowe w Jastrzębiu - Zdroju są duże. Szachy szkolne były bardzo poplularne, eliminacje do zawodów rejonowych odbywały się w SP7. Uczestniczyli w nich reprezentanci prawie wszystkich szkół podstawowych Jastrzębia. Głównymi ośrodkami talentów były szkoły nr 5 , 6 , 7, 10 i 12. Szkoły uczestniczyły w lidze szkolnej w kinie Panorama, potem reaktywowano ją i stworzono ligę poszerzoną o drużyny sąsiednich gmin m.in. Zerzydowice , Pawłowice - siedziba ligi była w SP 5. Działały trzy kluby szachowe: Kaktus" , GKS Jastrzębie i GKS Pniówek 74 - obecnie ostatni z funkcjonujących. Szachy szkolne reprezentuje obecnie UKS Pionier. Jastrzębie liczyło się nie tylko na arenie śląskich szachów ale i wcześniejsi juniorzy reprezentowali potem kluby pierwszoligowe jak "Kolejarz" Katowice czy barwy AZS Gliwice , AGH Kraków.